Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: 12. strunová gitara :.          Nástroj je veľmi podobný (vzhľadom aj konštrukciou) folkovej gitare, avšak má 12 strún, tým pádom aj masívnejší krk a širší hmatník. Telo má ešte viacej a pevnejšie rebrovanie. Pri tejto gitare je veľmi dôležité správne nastavenie pnutie krku voči strunám, aby struny neboli príliš vysoko nad hmatníkom. Ak by tomu tak bolo, nastroj by mohol byt prakticky skoro nehrateľný.

          Ladenie 12.strunovej gitary (ak ju ladíme štandardne) je nasledovné: Najtenšia (najvyššie znejúca) melodická struna "e1" je ladená zo svojou dvojníčkou "unizono" (na rovnakú výšku), rovnako ako aj druhá melodická struna "h".
          Ostatné struny (g - d - A - E) majú svoju dvojičku (vyššie položenú strunu v dvojici) ladenú v oktáve. Celkove štandardne naladená dvanásťstrunovka nesie nasledovné ladenie:

12 strunová gitara telo


spodná struna z dvojice E A d g h e1
vrchná struna z dvojice e a d1 g1 h e1
ladenie do oktávy do oktávy do oktávy do oktávy unizono unizono


12 strunová gitara hlava


          Nielen zo svojej praxe ale aj kontaktov a konzultácií s viacerými gitaristami, ktory vlastnia aj lacnejšie dvanáststrunovky viem, že majú problém takto naladiť gitaru. Jednoducho torzná tyč v týchto gitarách nedokáže vytvoriť potrebný protiťah na naladenie do tejto výšky. Ja osobne vlastním takto lacnejšiu dvanástku a preto ju ladím o dva poltóny nižšie, kde už nemam problem a hmatrník (torznou tyčou v krku) sa dá nastaviť tak, aby struny boli relatívne nízko. Potom tu vychádza nasledovné ladenie:

spodná struna z dvojice D G c f a d1
vrchná struna z dvojice d g c1 f1 a d1
ladenie (o celý tón nižšie) do oktávy do oktávy do oktávy do oktávy unizono unizono


          Je možné použiť (ak to torzná tyč zvládne) aj podladenie oproti štandardnému ladeniu len o 1/2 tónu. Tu bude treba trochu viac premýšlať pri transponovaní, nakoľko ladenie nie je v diatonických tónoch ale v chromatickom posune. Taketo ladenie môžeme chápať buď ako "Dis" alebo "Es":

spodná struna z dvojice Dis Gis cis fis ais dis1
vrchná struna z dvojice dis gis cis1 fis1 ais dis1
ladenie (o 1/2 tón nižšie) do oktávy do oktávy do oktávy do oktávy unizono unizono


spodná struna z dvojice Es As des ges hes es1
vrchná struna z dvojice es as des1 ges1 hes es1
ladenie (o 1/2 tón nižšie) do oktávy do oktávy do oktávy do oktávy unizono unizono


akustická 12 strunová gitara


K dvanásťstrunovej gitare sú dispozícii zatiaľ nasledovné videa:inštruktážne video k téme dvanásťstrunová gitara - GUMM_026 12-strunová gitarainštruktážne video k téme dvanásťstrunová gitara - GUMM_070 12-strunová gitara - 2.časťGU-206 Nashville NW-7512 12-strunová gitara

Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku