Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

Pick hand harmonics - Flažolety vytvárané brnkaciou rukou

.

          Pri tomto type flažoletov zvuk tvoríme brnkátkom (plektrum). Držíme ho tak, aby prsty pravej ruky (ukazovák, prípadne prostredník spolu s palcom) pokrývali skoro cele brnkátko. Hovoríme tomu "držanie na tesno". Vtedy je brnkátko skoro celé skryté medzi prstami pravej (brnkacej) ruky a trčí len kúsok špičky. Flažolet vzniká tak, že vzápäti po brnknutí brnkátkom sa na okamih dotkne struny palec. Zvuk sa zmoduluje a vznikne pisklavý tón zložený z rôznych alikôtnych tónov.
          Farbu ako aj výšku takto vzniknutého pick hand harmonics ovplyvňuje nielen uhol úderu do struny ale aj miesto, kde ho tvoríme (vzdialenosť od kobylky, resp. sedlového - nultého pražca). Vyskúšajte vytvoriť takýto flažolet,, hrajte stále ten istý tón, jeden za druhým a popri tom mente vzdialenosť od kobylky (sedla). Budete počuť jasné zmeny vo farne a aj výške tónu.
          Túto techniku využívame vo väčšie prípadov pri elektrickej gitare na skreslenom (nabudemnom) zvuku. Je to obľúbená technika rockerov, hardrockerov a metalistov.


GUMM_102 Pick hand harmonics - Flažolety vytvárané brnkacou rukouGU-0078_Pick hand harmonics - shot 01/02 GU-0101_Pick hand harmonics na strune "E"

 

Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku