Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

Rytmické cvičenie - 11


          Rytmické cvičenie č.11 (valčík - tri rôzne varianty) hrané vybrnkávaním prstami pravej ruky (finger style). Počítajte si: prvá / druhá / tretia /. Ideme na 3 doby. Prvá ukážka využíva v podstate tento rytmus:

Rytmické cvičenie valčík

Druhá a tretia ukážka (varianta) zase tento:

Rytmické cvičenie valčík2

          Nižšie v notovej osnove a TABe vidíte tri varianty rytmu valčík hráné prstami brnkacej (pravej) ruky - finger style. Prvá varianta je dvojtaktie ) 1 a 2 takt, kde je v prvom takte basovým tónom tón základný (prima) Ami, tón "A" a v druhom takte je basovým tónom kvinta Ami akordu, tón "E". Toto sa v rámci uvedeného akordu môže opakovať, alebo ak sa striedajú aj iné akordy, tak zahráte najskôr základný tón a potom (ak akord trvá dva takty) zahráte v base kvintu predmetného akordu.
          Druhá a tretia varianta môže striedať basové tóny rovnako, aj keď v ukážkach je zahraný len tón základný. Tieto dve varianty rozkladajú dve posledné doby (druhú a tretiu) na osminové noty, čo je napr. vhodné pre použitie v pomalších valčíkových rytmoch, alebo jednoducho, ak sa nám to takto viac páči. V tretiej ukážke sú oproti druhej hrané na tretiu a piatu osminu dvojhlasy (harmonické intervaly) a môžete počuť, že to má "významný zvukový efekt".

Rytmické cvičenie 11


V priloženom videu sú tri jednoduché ukážky rytmu 3/4 valčík finger style s použitým otvoreným Ami akordom.

.

Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku